LPG HAKKINDA GENEL BİLGİLER

LPG’li motorlarımız hakkında sorularınız var mı? Artık bunlara açık ve net yanıtlar alabilirsiniz!
Tasarımı, çalışması, kullanımı, güvenliği, vb. Size her şeyi anlatacağız.

LPG nedir?

Dacia ECO-G - basit teknoloji

Ayrıntılarla LPG

LPG, kolay sevkiyat ve kullanım amacıyla hacmini küçültmek için basınçla sıkıştırılarak sıvı haline sokulmuş bütan ve propan gazlarından üretilen Sıvılaştırılmış Petrol Gazıdır. 

 

LPG çevre ve sağlığımız için zararlı olan benzen ve kurşun içermez. Zehirli değildir, renksiz ve kokusuzdur. Sıvı halinde olduğu için, yüksek basınç tankı gerektirmez (5 ve 30 bar arası). İşte bu yüzden bu yakıt türü tamamen güvenlidir!

LPG'li araç satın alma hakkındaki sorularınız

Dacia ECO-G - güvenli teknoloji

LPG tehlikeli midir? Dönüştürme işlemini kim yapıyor?

Dacia ECO-G LPG motor, 2001 tarihli düzenleme (R67-01) uyarınca güvenliğinizi garanti etmek için tüm gerekli ve zorunlu güvenlik özellikleriyle donatılmıştır: çek valf, %80 dolum durdurma cihazı, aşırı akış valfi, solenoid valf ve basınç emniyet valfi. Dahası, araçlarımızda kullanılan LPG tankları önceki nesillere göre altı kat daha dirençlidir. 

 

Dönüştürme işlemlerini fabrikada hallederiz. Böylece, benzinli ve dizel motorlarımızla aynı garanti düzeyini (hem araç hem de dönüştürme için) ve aynı Dacia endüstriyel uzmanlığını elde edersiniz.

 

Dacia ECO-G son derece güvenli ve güvenilir bir motorla donatılmıştır!

LPG'li aracımla kapalı otoparklara girebilir miyim?

Evet, hem de hiçbir kısıtlama olmaksızın! Dacia ECO-G LPG motorumuz tüm LPG'li araçların basınç emniyet valfiyle donatılmış olmasını zorunlu kılan 2001 tarihli uluslararası düzenleme (R67-01) ile uyumludur. Bu sayede, herhangi bir kısıtlama olmaksızın tüm otoparklara park edebilirsiniz.

LPG'li aracın bagaj hacmi daha mı küçüktür?

Kesinlikle hayır! Tipik olarak stepneye ayrılmış alana takılan tank bagaj hacmini küçültmez. Aracımızın iç hacmi ve modüler yapısı bundan etkilenmez. Üstüne üstlük, tüm Dacia LPG'li araçlarda orijinal lastik onarım takımı sunulur.

LPG motorun kullanım ömrünü etkiler mi?

Evet. Uzatır! LPG çift yakıtlı motor sisteminin, motorunuzun kullanım ömrü üzerinde belirli bir etkisi vardır. Daha temiz yanma özelliği motor yağının niteliklerini daha uzun süre korumasını sağlar ve oktan derecesi titremeleri azaltır. 

LPG kullanımı hakkında sorularınız

 Dacia ECO-G - sınırsız ulaşım

LPG'li araç kullanımı için trafikte kısıtlamalar var mı? (Ülke içinde yerelleştirilecektir)

Hayır! LPG'li araçlar, hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde trafik kısıtlamalarına veya bazı büyük şehirlerde uygulanan şehir merkezine giriş sınırlamalarına tabi değildir. 

 

İki ayrı yakıt tankıyla Dacia ECO-G LPG'li aracınız çok uzun sürüş menzili sağlar. Kolayca 1.000 km'nin üzerinde yol yapabilir ve mutlak özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz!

LPG akaryakıt istasyonu: nerede doldurabilirsiniz?

LPG tankınızı her zaman kullandığınız akaryakıt istasyonunda doldurun! Avrupa'da her dört akaryakıt istasyonundan biri LPG sağlamaktadır. Yolculuklarınızı planlarken, LPG pompaları olan akaryakıt istasyonlarını bulmanızı sağlayan telefon uygulamaları mevcuttur. LPG pompası bulamıyorum? Panik yapmayın! Aracınız sadece benzinle de çalışabilir. 

LPG tankının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor mu?

Merak etmeyin, biz her şeyi düşündük! LPG'li aracınızı servise götürmek, benzinli aracınızı servise götürmekten farklı değil. Birlikte hesaplayalım. Aracınızı her 20.000 km'de bir veya yılda bir kez servise götürün. Buna ek olarak, LPG valflerine her 120.000 km'de bir servis verilmesi gerekir. 

LPG daha çevre dostu bir seçenek midir?

Kesinlikle! Benzine kıyasla LPG tüketimi %25 daha yüksek olsa da, LPG benzinden çok daha az CO2 emisyonu yapar. 

DACIA ECO-G'yi keşfetmeye hazır mısınız?

Dacia ECO-G - Gamme GPL

*Gösterilen Dacia Eco-G modelleri temsilidir, model üzerindeki aksesuarlar ile satılanlar farklılık gösterebilir.